Przeprowadzka nierzadko może wycisnąć z człowieka całą energię. Jest to związane z licznymi obowiązkami, takimi jak załatwienie formalności, zapakowanie mienia i przewiezienie go do nowego mieszkania. Spraw na głowie może być bardzo dużo, dlatego dobrze jest do przeprowadzki odpowiednio się przygotować. Czytając dalej dowiesz się co zrobić, żeby najczęstsze błędy podczas przeprowadzki nie dotknęły Ciebie.
Przeprowadzka – jak to zrobić?
Problemy podczas przeprowadzki mogą być naprawdę różne. Z tego powodu powinno się zacząć wszystkie czynności jak najwcześniej. Najlepiej około dwa miesiące przed ostatecznym opuszczeniem lokum. Na pewno dobrze jest zrobić dokładną listę. Powinna być ona podzielona na kategorie rzeczy do zrobienia. Co więcej, należy w tej liście określić priorytet działań, których wymaga przeprowadzka. „Trauma” związana z różnego rodzaju wizytami w urzędach i masą spraw nie będzie tak duża, kiedy zadania z listy zaczniesz wykonywać wcześniej!
Formalności
Ludzie często zapominają o załatwieniu wszystkich formalności. Na liście więc powinna znaleźć się odpowiednia kategoria. Zazwyczaj nikt nie zapomina o wymianie prawa jazdy i dowodu osobistego, jednak o paszporcie łatwiej zapomnieć. Warto dokument ten wyrobić, ponieważ podróż za granicę może czasem mieć termin szybciej, niż dany organ wyda ów paszport.
Poza tym, koniecznie należy zmienić dowód rejestracyjny samochodu i zmienić swój adres u ubezpieczyciela. Co prawda, w ZUSie nie trzeba się stawiać po przeprowadzce, jednak należy o fakcie poinformować pracodawcę. Każdy powinien również
zaktualizować swoje miejsce zamieszkania w urzędzie skarbowym w ciągu 7 dni od przeniesienia się. Formalności tej kategorii powinny też uwzględniać zmianę mieszkania w przypadku wszystkich instytucji, które mogą wysyłać korespondencję na stary adres, czyli banki, czasopisma itd. Pamiętaj również o dostawcach mediów.
Pakowanie dobytku
Na wspominanej liście powinny też się znaleźć etapy pakowania mienia. Na samym początku, czyli ponad miesiąc przed puszczeniem lokalu, powinno się zacząć porządki i wyrzucić z domu wszystkie niepotrzebne rzeczy. Pamiętaj, że im więcej wyrzucisz, tym szybciej przebiegnie przeprowadzka. Jakiś czas później należy zabrać się za pakowanie najmniej potrzebnych rzeczy, czyli na przykład ubrań i obuwia na inny sezon, rzadko używanych garnków. Dwa tygodnie przed przeprowadzką natomiast, warto już zapakować odrobinę bardziej istotne dobra: sprzęty RTV, czyli na przykład zestaw stereo, telewizor, komputer PC itd. Warto spakować też książki, płyty. Kilka dni przed przeprowadzką należy zacząć opróżniać lodówkę i spakować resztę rzeczy, zostawiając tylko kilka ubrań i kosmetyków na pozostałe dni w lokum. Trzymaj ważne dokumenty w
jednym miejscu. Kartony zawsze dokładnie opisuj, w tym celu zaopatrz się w marker. Umów się z firmą transportową, ponieważ na pewno dysponuje ona sporymi samochodami, które pozwolą przeprowadzić się „za jednym zamachem”. Wiele osób nie stosuje się do powyższych sugestii, co może wiązać się z chaosem, kiedy zaczyna się przeprowadzka. Stres bywa powodowany też szukaniem w docelowym mieszkaniu przedmiotu, który nie został opisany w danym pudle. Problemy podczas przeprowadzki wynikają również od zabierania się za konieczne czynności zbyt późno. Właśnie dlatego warto zrobić listę z uwzględnieniem terminu realizacji. Pozwala ona chociażby lepiej sobie zobrazować, ile tak naprawdę jest do zrobienia.
Przeprowadzka jednak nie jest taka trudna i nie warto się stresować. Jeżeli dokładnie wiesz, co należy załatwić, to na pewno nie będziesz mieć z nią problemu.
Firma przeprowadzkowa – warto?
Dobrą alternatywą będzie też skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej. Taka firma pomoże nam wszystko zapakować, bezpiecznie przewieźć nasz dobytek, a także rozpakować w naszym nowym domu. Dzięki temu na pewno unikniemy jakiegokolwiek stresu związanego z samym przewozem naszych rzeczy.